Oprócz Sanktuarium Świętej Jadwigi jest jeszcze jedna atrakcja przyciągająca turystów do Trzebnicy. Tą atrakcją jest dawny kompleks uzdrowiskowy, w którego skład wchodzą zabudowania dawnego Zdroju Jadwigi oraz służący jako park zdrojowy Las Bukowy. Za oficjalnym serwisem internetowym Urzędu Miasta w Trzebnicy przybliżę Wam tradycje uzdrowiskowe Trzebnicy.
Najstarszym zabytkiem trzebnickiego uzdrowiska jest otwarty w maju 1888 roku dom zdrojowy. Założył go na swoich włościach właściciel ziemski Otto Müller. W rehabilitacji wykorzystywano borowinowe kąpiele błotne oraz lecznicze wody mineralne, zawierające związki żelaza. Właściwości lecznicze trzebnickiego zdroju przyciągały do Trzebnicy licznych kuracjuszy, co wymusiło potrzebę dalszej rozbudowy infrastruktury uzdrowiskowej.
Ze względu na duże zainteresowanie właściwościami leczniczymi trzebnickiego zdroju wokół zabudowań uzdrowiskowych powstawało bogate zaplecze noclegowe i gastronomiczne. Najciekawszym architektonicznie budynkiem był wybudowany w stylu pseudotyrolskim pensjonat leśny Waldhaus Waldfrieden. Oferował on zarówno miejsca noclegowe, jak również miejscową strawę. Gastronomiczne przeznaczenie miała również położona nieco dalej w malowniczym otoczeniu Lasu Bukowego restauracja, zwana dawniej Restaurant im Buchenwald. Restauracja ta prosperuje do dzisiaj oferując smaczne jedzenie. Podczas naszej wizyty restauracja była zamknięta z powodu rezerwacji całego obiektu, także nie dane nam było skosztować tutejszej strawy.
W 1905 roku kompleks uzdrowiskowy powiększył się o modernistyczny budynek hotelu zdrojowego. Atrakcją dla kuracjuszy i turystów był także znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie domu zdrojowego Staw Gondolowy, zwany dawniej Gondelteich. Schodząc po drewnianym pomoście wynająć można było jedną z zacumowanych przy nim łódek. Dziś łódki nie wynajmiecie, podziwiać za to możecie kaczki moczące w stawie swoje kupry.
Specyficzne właściwości lecznicze okolic Lasu Bukowego przyciągały w te miejsce nie tylko kuracjuszy i turystów. Okolice trzebnickiego uzdrowiska stały się ulubionym miejscem budownictwa indywidualnego bogatszej części niemieckiej społeczności. Dzięki temu powstała w bezpośredniej bliskości uzdrowiska dzielnica zdrojowa. Tworzyła ją spora ilość reprezentacyjnych willi mieszczańskich, z których większość istnieje do teraz. Oprócz willi znajduje się tu nowoczesne osiedle mieszkaniowe Zdrój.
Po II wojnie światowej kontynuowana była działalność lecznicza przy ulicy Leśnej w Trzebnicy. Od 1951 roku w murach zabudowań uzdrowiskowych funkcjonował ośrodek rehabilitacyjno-ortopedyczny, prowadzący leczenie chorób narządów ruchu dzieci i młodzieży.
W bezpośredniej bliskości zabudowań trzebnickiego kompleksu uzdrowiskowego znajduje się Las Bukowy, którego część pełniła rolę parku zdrojowego. Można było skorzystać w nim z małej gastronomii, a nawet posłuchać organizowanych tam koncertów muzycznych. Większa część Lasu Bukowego poprzecinana była szlakami spacerowymi, które istnieją do dnia dzisiejszego. Oprócz piechurów i biegaczy w Lesie Bukowym można spotkać pędzące na złamanie karku rowery górskie, radzimy uważać.
Do najciekawszych obiektów znajdujących się na szlakach spacerowych Lasu Bukowego zaliczyć można: Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli wraz z pustelnią oraz Grotą Matki Boskiej z Lourdes, Kalwarię Trzebnicką, wieżę widokową, Źródełko Marii oraz Willę Zamek.
Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli, zwany też Kościółkiem Leśnym, został zbudowany w stylu neogotyckim w 1886 roku. Opiekował się nim mieszkający w pobliskiej samotni pustelnik. Ostatnim pustelnikiem był zmarły w 1946 roku brat Feliks Plitzko. Obok kościoła znajduje się ciekawa płaskorzeźba w drewnie oraz groby pustelnika Feliksa Plitzko i jego siostry Pauliny Zmarzlik. W kościółku oprawiane są msze święte, w niedziele i święta o godzinie 9:00 i 12:00, w dni powszednie o godzinie 9:00. Z budynkami Kościółka Leśnego i pustelni sąsiaduje Grota Matki Boskiej z Lourdes. Została ona wzniesiona z rudy darniowej w 1926 roku. Przestrzeń pomiędzy Kościółkiem Leśnym, pustelnią i grotą wypełniał do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku cmentarz niemiecki.

Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli, zwany też Kościółkiem Leśnym z Grotą Matki Boskiej z Lourdes

Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli, zwany też Kościółkiem Leśnym, Grota Matki Boskiej z Lourdes

Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli, zwany też Kościółkiem Leśnym, grób brata Feliksa Plitzko i jego siostry Pauliny Zmarzlik
W pobliżu Kościółka Leśnego znajduje się kilka stacji Kalwarii Trzebnickiej. Składa się ona z 16 kaplic rozsianych po malowniczych pagórkach Lasu Bukowego. Przedstawiają one kolejne stacje Drogi Krzyżowej.
W najwyższym punkcie Lasu Bukowego, tuż przy drodze prowadzącej do Łoziny znajdowała się drewniana wieża widokowa. Należała ona przed wojną do rodziny Köhlerów. Rozpościerał się z niej nieprzeciętny widok na malowniczą kotlinę w której leży Trzebnica. Niestety obiekt ten przestał istnieć w latach sześćdziesiątych XX wieku.
Często odwiedzanym przez kuracjuszy pobliskiego uzdrowiska miejscem było Źródełko Marii. Znajdowało się ono najprawdopodobniej w środkowej części Lasu Bukowego pomiędzy wieżą widokową a łąką, na której wybudowano Trzebnicki Park Wodny Zdrój.
Kolejnym urokliwym zabytkiem znajdującym się w Lesie Bukowym jest Willa Zamek. Powstała ona w 1905 roku jako pensjonat na potrzeby pobliskiego uzdrowiska. Chociaż budynek nie pełni już swojej pierwotnej funkcji, jest ozdobą Lasu Bukowego i Trzebnicy.
Z nowych obiektów znajdujących się w w bezpośrednim sąsiedztwie dawnego kompleksu zdrojowego, w otoczenie Lasu Bukowego trzeba wymienić Trzebnicki Park Wodny Zdrój oraz czterogwiazdkowy Hotel Trzebnica.
Trwają prace nad przywróceniem Trzebnicy funkcji uzdrowiskowej. Trzymamy kciuki za powodzenie tej akcji. Z cała pewnością wrócimy tu latem, kiedy będzie zielono.